A király beszéde (angol történelmi dráma 118p. 2010)
2011.02.05. 16:57
Valér:
A héten végre megérkezett a 2010-es év legnagyobb Osvar-várományosa, amit tegnap meg is néztem az első sor legszéléről. A majdnem két órás alkotásról csak jót hallottam, így aztán voltak elvárásaim.
Da-da-dadogós ki-király: A film igaz történet alapján készült az angol királyi családról a második világháború idején. VI. György király (Colin Firth - zseniális alakítás) testvére lemondása miatt kényszerül trónra, ám mivel dadog, ez nem lesz egyszerű, hiszen háborúban beszédet is kell mondani, a nép pedig mit tudna kezdeni egy királlyal, aki beszélni sem tud rendesen? Így hát felesége (Helena Bonham Carter) segítségével felkeresik a legprofibb logopédusokat, hogy segítsenek neki. Egyszercsak beleakadnak Logue úrba (Geoffrey Rush) aki különféle módszerekkel segít a királynak.
A királyi érzelmek: A főszereplő VI. György egy karótnyelt figura, aki teljes tudatában van annak, hogy neki milyen magas a rangja, és ezt hangoztatja is a logopédusnak, talán így kompenzálja dadogását. Colin Firth-nek nagyon jól állt ez a szerep, kitűnően játszotta el ezt a karótnyelt figurát, de az alakításokról később. A film atmoszférája nagyon magával ragadó, szépen tárták elénk a régies, háborús Angliát, valamint a barna, fekete öltözékeket. Minden passzolt ebben a filmben, néhány párbeszéd kicsit vontatottabb volt, ezt tudom egyedül kifogásolni.
Alakítások - A film csúcspontja: Minden korrekt volt a filmben, de az ami leginkább pazar volt, azok az alakítások. Colin Firth - ahogy ezt már mindenki elmondta szerintem - élete alakítását nyújtotta, ha most nem kap Oscar díjat, akkor soha. Helena Bonham Carter, aki a Harry Potter 5-6-7-8-ból és a Fight Club-ból lehet ismerős, szintén nagyon jó volt. Nekem különösen tetszett a logopédus, Geoffrey Rush (Karib-tenger kalózai trilógia) játéka, de a viszonylag keveset szereplő Michael Gambon (Ali G; Harry Potter 3-6) is kitűnő volt. Azt kell mondanom, hogy a szépen felépített párbeszédek mellett ezek alkották a film gerincét.
Összességében az a véleményem, hogy A király beszéde egy jó film, de nem a legjobb 2010-ből. Egy-két vontatottabb párbeszédbe tudnék csak belekötni, ami miatt sokat unatkozhatunk, de ez egy Oscarra szánt film, azok közül pedig szerintem talán az egyik legjobb. Ajánlom mindenkinek, akik akarnak látni egy "Oscarra gyártott filmet" a jobbik fajtából.
10/7
Vladek: Az lehet nem nagy szám, ha VI. György önéletrajzát vetik forgatókönyvbe, de azt, hogy egyetlen dadogós problémájából egy ilyen hosszú, és meglehetősen zseniális filmet forgatnak, az már szép eredmény.
Történet
Ahogy mondtam, leginkább VI. György Angol királynak a dadogásos baját mutatja be, és persze ezen kívül, hogy hogyan került trónra, de egy királynak nagyobb gondja nem is lehetne, mint hogy dadog. Az első 10 percben látjuk is, mennyire szívszórító, amikor kiáll Anglia elé és az egész világnak egy papírt akar felolvasni, de egyszerűen képtelen rá. Muszáj valamit tennie, de London egyik orvosa sem tudott eddig segíteni neki, amíg el nem ment a liberális szellemiségű Lionel Logue-hoz. Ha bár a történet nem túl tömör, gyönyörűen tükrözi az 30-as évek atmoszféráját. Mégsem ezért szeretjük a legjobban.
Alakítások
Colin Firth eszméletlen jó alakításáért az Oscaron biztos jó eredményt fog kapni. Arra gondolok, hogy valószínüleg meg is nyeri a legjobb férfi főszereplő díjat. Colin Firth egy tökéletes színésznek el játsza a világ egyik legtökéletlenebb emberét. Ezt pedig egyenesen lenyűgözően teszi. Helena Bonham Carter és megtett mindent a jó szereplésért, és ez meg is látszik, de persze közel sincs Colin Firth-höz. Végig mehetnék minden színészen Geoffrey Rush-tól kezdve Micheal Gambon-ig, de ennek az alkotásnak az a lényege, hogy az összes szerepjáték fantasztikus, és ezeket a remek színészeket látni ilyen szerepekben remek érzés.
Stáb munkája
Nem tudok más szemszöget mondani azon kívül, hogy minden ember a forgatáson megfelelően végezte a munkáját, így egy kívül-belül rendes műt tudtak összehozni.
Összeségében
A király beszédének érdekfeszítő története van, csodálatosak az alakítások és minden mással együtt egy abszolút jó film. Ha rajtam múlna az eredet után, ami sajnos valószínüleg nem tud Oscart nyerni legjobb film kategóriában, A király beszédének adnám a díjat.
10/9
|
Számomra a pont egyszer nézhető kategóriába tartozik a film, hiányoltam a jellemek kibontását, túl felszínes volt.Különben egyetértek a kritikáitokkal.