Hírek : Egyre kevesebb magyar fizet a moziért |
Egyre kevesebb magyar fizet a moziért
Fogynak a nézők, egyre kevesebben vannak a magyar mozikban. Az IMAX-termeken kívül idén már csak négy film tudott telt házat teremteni, és egyre kevesebb a premier is, mozis események pedig egyáltalán nem voltak 2011-ben. Mihez vezethet ez?
Több égető probléma jelent meg egyszerre a magyar moziiparban. Kezdjük ott, hogy még az év elején a Cinema City felvásárolta az összes jelentős mozit Magyarországon, és a Palace és a CC tulajdonképpen összeolvadt. Ez pedig azt jelenti, hogy a vezető cégnek nincs konkurenciája, szépen emelgetheti a jegyárakat (meg is tette, már 1900 forint egy 3D-jegy...) és nincs meg a versenyszellem, nem szerveznek eseményeket, amik az adott cég mozijaiba csalogatnák a nézőket. (nem volt Mozifanatikusok éjszakája, sem Ladies illetve Men's Night, nem lesz mozi-Halloween, és a Moziünnep is necces) Az éjféli premiereket szépen megtartották, de jött a következő nagy probléma, a Warner Brothers büntetése: eltörölték a Harry Potter éjféli premiert. Az egyetlen olyan éjszakai moziprogramot, amin több tízezrek vettek részt eddig is, és az utolsó résznél ez nagy eséllyel megsokszorozódott volna. A lényeg tehát az, hogy a Mozifanatikusok és a Potter éjféli premier elmaradása egyértelműen azt mutatja, hogy a magyar moziipar gyengül, a vezető cégnek nincs konkurenciája, tehát javulás nem is várható egyelőre.
További probléma, hogy a mozik hangulata is romlik. A plakátokat egyre lassabban cserélik, a külföldi országokkal ellentétben nálunk mozinként egy-egy Potter-plakát került ki, az IMAX-teremben pedig lusták voltak lecserélni a Transformers-posztereket. Ezek apróságok, de fontosak. Aztán - nem tudni, hogy ennek következtében - fogynak a nézők is a magyar mozikból. A Warner büntijének köszönhetően egy csomó filmet be se mutatnak nálunk (például: Vízet az elefántnak - Water for Elephants) amit pedig igen, azok késéssel érkeznek (Förtelmes Főnökök). Emellett az állam már nem hajlandó pénzt adni a művészfilmekre, amiket ugyan keveset néztek, de egy 30-40 ezer nézőt hoztak évente, és a palettát is kitöltötték, mindig volt 3-4 premier a művészfilmekkel együtt. A rendszerváltás óta alig, ha előfordult olyan hónap, ahol tíznél kevesebb új filmet hoztak be hazánkba (most júliusban 8-at). Azt még lenyeljük, hogy Harry Potter egyedül érkezett, ő mindig egyedül szokott, de hogy egy Gondozoo című film nem kapott vetélytársat, az már elég nevetséges. Az egy-egy hónapot késő Verdák 2 és Förtelmes főnökök pedig természetesen már nem fognak akkora tömeghisztit előidézni, mint ha világpremierek lennének, mert sokan megnézték interneten az alkotásokat.
A legnagyobb gond az, hogy a nézőszám is csökken. Az IMAX és a 3D azért sokat segít, de azon kívül telt házakat csak a Harry Potter 8, (2D-ben, 3D-ben egyaránt) a Másnaposok 2, a Király beszéde és a Fekete hattyú tudott hozni. Az utóbbi három erre csak első hétvégéjén volt képes, Potter vetítése első két hetében átlagosan tízből nyolc termet megtelített. Százezer feletti nyitóhétvégét csak a Karib-tenger kalózai 4, és a már említett Harry Potter 8 tudott hozni. A fentebb tárgyalt filmeken kívül azonban a bemutatottak 80%-a 20000 alatt teljesítettek egy hét alatt, és a sci-fik szinte kivétel nélkül elvéreztek. Nagyszabású magyar film a sikeres Üvegtigris 3 óta nem volt, arról nem tudunk nyilatkozni.
Nincsenek események, alig vannak bemutatók, később jönnek a nagyszabású alkotások és fogynak a nézők. Nem túl szépek a kilátásaink a magyar moziipart illetően, és elég szomorú, hogy pont abban az évben nem tudunk nagyot szakítani, amikor talán - a filmtörténelemben először - egy évben három film viszi át az egymilliárdos határt. Ha ez még egy-két évig így folytatódik, akkor hozzánk már csak a folytatás- és oscarfilmek érkeznek el, amik gyorsan hazánk filmiparának bukásához vezethetnek.
|
Már láttam, azért tudom hogy jó film:D De a többiek beszopták mert így sokan nem nézik majd meg...