Fantasy/Kaland (29) : Harry Potter és a Halál Ereklyéi I. rész (am. fantasy kalandfilm 146p. 2010) |
Harry Potter és a Halál Ereklyéi I. rész (am. fantasy kalandfilm 146p. 2010)
2010.11.25. 16:54
Siegler: Óriási Harry Potter rajongó vagyok, a könyveket is olvastam, ezért én is azok közé tartozom, akiket idegesítenek a filmekben kihagyott jelenetek, ezért rögtön azzal is kezdeném, hogy amellett, hogy sokkal több pénzt keresnek, a filmnek is jót tett, hogy két részre választották. Ugyanis az első része a Halál ereklyéinek legalább olyan részletes és jó, mint a könyv, nem maradnak ki fontos jelenetek.
Ami új, hogy a film sokkal sötétebb és félelmetesebb, mint az eddigiek voltak, látszik, hogy a rendező arra ment rá, a sötétebb jeleneteknél, hogy a néző minél többet összerezzenjen és ez sikerült is neki, és bár az ilyen jeleneteből nagyon sok van, a film mégsem olyan nyomasztó, mert ellensúlyozzák egy-két vicces mondattal, vagy jelenettel. Megjegyzem egy Harry Potternek nem is kell olyan nyomasztónak lennie, mint egy horrornak, szóval ez így rendben is van.
A három főszereplő tehetsége természetesen nem fejlődött az évek elteltével sem, de Radcliffe a zavart, Grint a buta és balf*sz, Watson pedig a sértődött és gondolkodó fejét jól csinálja és már megszoktuk, hogy nem is kell több. A többiek annyira keveset szerepelnek, hogy nem is érdemes róluk szót ejteni, bár Ralph Fiennesen, Helena Bonham Casrteren és Jason Isaacson még azalatt a pár jelenet alatt is látszik, hogy milyen jó színészek.
A film látványos, érdekes, élvezetes, humoros, aprólékos és még kicsit félelmetes is szóval összességében szerintem ez az eddigi legjobb Harry Potter film.
10/9
Valér:
Kinek kell bemutatni minden idők legsikeresebb filmsorozatát? A Harry Potter sorozat 1997-ben kezdte meg világhódító útját, J.K. Rowling tollából. A hihetetlen írónő története több, mint meseszerű, de ezt majd inkább a nyári HP8. (Avagy HP 7/2 ha úgy tetszik) kritikámnál mesélem el. A 2001-ben bemutatott első résszel helyet követelt magának a franchise, minden idők legfontosabb filmjei között. Már a hetedik epizódnál tartunk, de az érdeklődés nem csökken…
Potter-kultusz: Egy hónappal ezelőtt, a Fűrész 7. bemutatásakor beszéltünk arról, hogy egy hetedik rész általában a DVD-polcokon végzi, és, hogy az októberi horror-sorozatnál milyen bravúrt jelentett a minimális csökkenés, és a moziban való premier. A Harry Potter sok rekordot megdöntött már, de most azzal is büszkélkedhet, hogy a hetedik rész premierje lenyomta az összes eddigiét. Az, hogy ennyire nem csökken az érdeklődés a Potter-filmek iránt, felfoghatatlan. A nézők mellett a kritikusok szívét is el tudják nyerni a részek, ami még nagyobb meglepetés. Ha egy kis időutazást csinálunk, visszamehetünk az első két részhez. Chris Colombus nagyszerű munkát végzett, talán a legnehezebb feladatot végezte el: Útjára indította minden idők a legsikeresebb könyvsorozatából készült legsikeresebb filmsorozatot. A hihetetlen sikerű Harry Pottert manapság már mindenki ismeri, olyan magasságokban jár, mint a Gyűrűk Ura és a Star Wars, vagy akár a Batman sorozat. Aztán Alfonso Cuarón tónust váltott, Mike Newell megcsinálta az egyik legjobb, leglátványosabb részt. A legvégén pedig jött David Yates aki a teljes franchise második felét vette vállára, és learatta a babérokat. Csinált egy zseniális ötödik részt, majd egy elkapkodott hatodikat, és belekezdett ebbe: A hetedikbe, amit két részre osztott, és megoldotta a kitűnő bemelegítést a Fináléra. A Harry Potter legendáját muszáj valami eszméletlennel lezárni, és ebben a filmben fantasztikusan készítette elő a terepet a lezárásra. Mert akármekkora a gombóc a torkunkban, nyáron vége a Harry Potternek. Tavasszal megnyílik a vidámpark, nyáron jön a Finálé, és vége. Csak emlékek maradnak, a DVD-lemezek és a poros könyvek, meg a gyönyörű park az Egyesült Államokban, illetve nyár elejétől Bécsben…
Korrekt Warner: A Warner Brothers stúdió 3D-ben tervezte bemutatni a varázslók hetedik sztoriját, ám úgy gondolták, hogy nem tudtak a filmhez méltó 3D-t csinálni, így lemondtak a film „domborított” premierjéről (Meg körülbelül 500 millió plusz dollárról). A közönség hálásan meg is jegyezte, a kritikusok mellett, hogy ez bizony nagyon korrekt húzás volt. Ám, a filmben még így 2D-ben is lehet látni olyan jeleneteket, amik bizony jók lettek volna három dimenzióban, tehát akár megérte volna mégis „több dében” adni, de ha nem, nem, korrekt az biztos! A látvánnyal így sincs panasz, és talán jó is szemüveg nélkül nézni egy blockbustert, erre egy-két éve már nem nagyon van példa. (A Vasember 2. meg az Eredet volt utoljára ilyen…)
Varázsló-holokauszt: A film gyakorlatilag egy holokauszt-történet, emiatt sokan támadták a filmet, de szerintem borzasztó érdekes ez a felállás. Az elmúlt hat részben követhettük a harcokat, de egyiknek sem volt alapja. Így, egy holokauszt-felállás, ahogy üldözték a „mugli-ivadékokat” azaz a „sárvérűeket”, nagyon érdekes volt. A halálfalókon megfigyelhető volt a karszalag is, ami nekem szintén tetszett. A kivégzések nagyon jól el lettek találva. Az üldözések elől menekülő főszereplők, Harry, Hermione és Ron nagyon jó párbeszédeket játszanak le, és bár az első negyven perc elég gyenge, nagyon jól beindul később. A három főszereplő szerepel szinte végig, megy a vívódásuk és a drámai párbeszédek, a nyomozás a horcruxok után. Kicsit még ha vontatottnak is érzi ezt az ember, nagyon fontos része a franchise-nak! A három főszereplő sokat fejlődött, és már ki is van építve az életük, nyugodtak lehetnek, ami a pénzt illeti. A híresebb színészek, mint Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Ricman, Jason Isaacs pedig hozza azt, amit elvárunk tőlük. Szinte tökéletesek abban a pár jelenetben, amiben szerepet kaptak…
Összességében a Harry Potter és a halál ereklyéi első része egy előkészítés a Nagy Finálé, azaz a nyolcadik epizód előtt. Szívből remélem, hogy jól sikerül, és akkor jó szájízzel búcsúzhatunk el az évtized meghatározó filmsorozatától: A Harry Pottertől!
10/9
Vladek: Hollywood elérkezett J.K. Rowling Best-saller könyvsorozatának az utolsó részének a megfilmesítéséhez, amit két epizódban forgatott le David Yates. Az első film nézése után fel is merül bennünk a kérdés, hogy ez mire volt jó, ugyanis nem bírunk várni még jövő nyárig!
Történet
Az érdekli a nézőközönséget a legjobban, hogy vajon, mennyire hasonlít az adaptáció az eredeti könyvhöz. David Yates ahhoz, hogy ezt a problémát megoldja két részben forgatta le egy huzamba, ami azért fura, mert ha kész van már most a második rész is, miért nem lehet mondjuk már 8-10 hét után leadni a mozikba. Megcsinálták már ezt a Vissza a jövőbe 2. és 3. részével, 4-5 hónap szünet után a bevétel pedig ugyanolyan nagy lett. Ráadásul ez egy Harry Potter ZÁRÓ része, nincs az a hülye, aki ne nézné azt meg. David fel akarja buzdítani a rajongókat, hogy ha ennyit kellet várni a nagy durranásért, akkor nézzék már meg. Ez teljesen érthető, de a marketing egyik csúnya fogása...
Vissza a történethez: valóban minden részletesen benne van a könyvből, és onnan mindennek benne is kell lennie. Én féltem attól, hogy majd unalmas lesz annyi felesleges jelenettől, de a könyv se volt az.(Bár én nem olvastam, de nem hallottam ezt senkitől, sőt éppen ellenkezőleg) De mivel ez még csak az irat első fele, voltaképpen egy két és fél órás bevezetőt kaptunk, aminek csak a legvégén kezdődött el a bonyodalma. Legvége alatt pedig a legeslegvégét értem. Ez megakadályozza, hogy a nézőben létrejöjjön a megkönnyebbülés, a katarzis akár így is lehet mondani, de az túl drámai. Nem találtam benne logikai ürességeket, bár valami kis hibára több nézés után valószínűleg fel lehetne figyelni. Ebben a részben Harry, Ron és Hermione bujdosását teljes részletességgel alkotta meg a készítő.
Alakítások
Mivel a mű 85%-ban csak a három jó barát szerepel, más karakterek eljátszásába felesleges belemenni. Természetesen Ralph Fiennes, mint „Ő, akit nem nevezünk nevén” eszméletlen jó a suttogó, haldokló hangjával. Daniel Redcliff, Rupert Grint és Emma Watson most érték el karrierjük csúcspontját, legalábbis ami a színészkedésük remek minőségét jelenti. A színészgárda többi tagja teszik normálisan a dolgukat, és az a szép a Harry Potter sorozatban, hogy mivel a többi karaktert már régen jól kidolgozták, ezért öröm nézni a sok kívül-belül jól megformált alakokra.
Látvány
Úgy volt, hogy 3D-ben fogják levetíteni, de David a nagyágyúkat az utolsó részre akarja tartogatni, hogy tényleg fellendüljön a Titanic és az Avatar szintjére. Biztos vagyok benne, hogy eljuthat oda. Ez az epizód egyébként rekordot döntött, egy hétvége alatt több mint 300 millió dollárt kaszált be. 3D ide vagy oda, a látvány elemek szépen megjelenek így is, és a dekoráció, a helyszínek pedig csodálatosak. Az operatőri munkák nagyon jók, de én még a vágásokban is fedeztem fel kisebb zsenialitást.
Összességében
Harry Potter és a Félvér herceg nagyon kilóg a sorból, látszik rajta, hogy a rendező csak le akarta tudni azt a részt, pénzt szerezni belőle, és a záró epizódokra készülne. Ha így készült erre a két utolsó részre, melegen ajánlom neki, hogy egy ilyen bevezető után legalább ennél rosszabb záró részt, ami tele lesz akcióval ne merészeljen elrontani, vagy sírját biztos, hogy meg fogják gyalázni. A Harry Potter és a Halál ereklyéi első rész részletes, a főszereplők remek formában vannak, a látvány kitűnő, jól ki van dolgozva a hátérbe minden, és a zene is a szokásos király HP stílus, ami a fenomenális John Williams munkája.(UPDATE: a betétdalé igen, de egyébként Alexandre Desplat és Conrad Pope komponálta) Ahhoz, hogy lássuk a legvégét muszáj lesz kidobnunk 1000 forintot erre a részre is.
10/9
Takács:
Mindenki várta, mindenki ismeri, és íme, itt van 2010 egyik legjobban várt filmje…
Egy kis történelem (annak, aki nem ismerné): A Harry Potter és a Bölcsek köve c. könyvet J. K. Rowling írta meg 1997-ben, de Magyarországra csak 1999-ben érkezett meg. Hatalmas sikert aratott az egész világon, de ki hitte volna ekkor, még hogy egy világsikerű könyvsorozat, később pedig film sorozattá válik. A szegény angliai tanárnőből egy milliomos író lett, aki egy teljesen új világba kalauzolt el minket, amiből majd egy évtized meghatározó filmje lett.
Szereplők: Ami a hatodik részben még kevésbé, a hetedikben annál inkább feltűnik, méghozzá az hogy a kis szereplőink, akik az első részben még teljesen gyerekek voltak a hetedik részre már teljesen felnőtté váltak. Harry már borostás férfivé érett, Ron megkomolyodott és főszereplőnkkel egyetemben férfivé érett, Hermionéből pedig igazi nő lett mára.
A színészi játék maga: Az első részben szereplő gyerekekről ki gondolta volna, hogy ennyire jó színészekké válnak, és hogy világhírűvé vállnak. Mind a három főszereplő remekül hozza a szerepét, és tényleg lehet látni az arcukon az elkeseredettséget és a néző bele tudja élni a színészek helyzetébe, és hogy valóban mennyire nehéz lenne. Más színészek nagyobb szerepet nem kapnak, de kötelező megemlíteni Helena Bonham Carter-t (Fight club, Sweeny Tod) azaz Bellatrix Lestrange-t aki immáron harmadik része játssza tényleg nagyon jól a szerepét! Mintha ráírták volna. Rajta kívül még feltétlen meg kell említeni Ralph Fiennes-t ( Az elszánt diplomata, A felolvasó) azaz Voldemortot (bár eleinte Ralph nem akarta vállalni a szerepet, de amikor meglátta Voldemort maszkját nem tudott nem-et mondani) aki Bellatrixal egyetemben nagyon jól éli bele magát szerepébe, és tényleg néhol egy kígyóra kezd már hasonlítani a viselkedése. Persze a színészi gárda minden tagja megérdemli a dicséretet, a megemlítetteken kívül senki nem nyújtott valami különlegeset.
Megvalósítás, és hangulat: Az eddig részektől talán leginkább eltér az, hogy a film a három főszereplőnk köré építi a történetet, míg az előző részekben mások is kaptak nagyobb szerepeket. A hangulatban, ami szerintem zseniálisan lett megoldva, hiszen az első négy részben sokkal, színekkel telibb és vidámabb a hangulat,( Voldemort feltámadásáig) de amit az ötben már érezhettünk, hogy közeledik, a hatban meg már nagy szerepet kapott, a hetedik részre teljesen kiteljesedett, hiszen érezhető hogy hogyan terjed el a sötétség a rosszkedv és a félelem, ahogy egyre közeledünk történetünk végéhez. A komor hangulat, amit a film nyújt, hasonlít egy horror filmre, de mégis a néhol felbukkanó jókedv, és nevetés ellensúlyozza ezt. Ez az egyensúly nagyon jóra sikeredett. A film másik nagy pozitívuma, hogy az eddigi részektől eltérően, ahogy említettem a film három főszereplőnkre épít. A néző tényleg száz százalékig bele tudja élni magát a szereplők helyzetébe, akiknek az arcán mindig látni az érzelmeket, Harryébe, akin látszik a kétségbeesettség, hogy érte hány barátja halt már meg, és hogy még hány fog, a horcruxokat hol keresse, mikor lesz már vége ennek az egésznek ezt a néző mind-mind átéli. Vagy Ron, aki folyton aggódik családja miatt, ezenfelül Hermione iránt érzett szerelmét nem tudja hogyan mutassa ki. Vagy vegyük Hermionet, akinek saját szülein kellett emlékezettörlést végrehajtania, hogy ne kerüljenek veszélybe. A félelmet a kétségbeesettséget, de persze adott esetben a jókedvet, a humort és a vidámságot is átéli a néző, és mint mondtam ez az egyensúly nagyon jó lett.
Zárásként annyit mondanék: egyrészt nagyon jó ötletnek tartom a film, avagy a könyv két részre osztását, hiszen így nem kell mindent belesűríteni egy részbe, és így remélhetőleg nem is fognak maradni elvarratlan szálak, másodrészt hogy nem lett 3D-s és így nem kellett csalódni benne. A Harry Potter hetedik részében ismét nem kellett csalódnunk, tartotta az előző részek színvonalát, de mégis nyújtott sok újdonságot. Végszóként pedig minden adott a 8. vagy 7/2 rész fenomenális befejezéséhez, egy gyönyörű 3D-vel szép harcokkal és a szálak elvarrásával egy méltó zárást tudnak készíteni ennek a világhírű sorozatnak.
Értékelés: 10/9
|
Csak az a baj hogy nem John Williams szerezte a zenéjét.....