Akció (42) : Scott Pilgrim a világ ellen (am. fantasy-akcióvígjáték 111p. 2010) |
Scott Pilgrim a világ ellen (am. fantasy-akcióvígjáték 111p. 2010)
2011.01.22. 13:04
Valér:
Nemrég megnéztem az Amerikában már nyáron bemutatott fantasy-akcióvígjátékot, ami Magyarországra csak január első heteiben ért el. Eleinte nem értettem, miért nem hirdetik sehol, mindenféle visszhang nélkül játszották a plázák. A film megnézése után érthető, mi volt ennek az oka.
Ez a film DVD-n siker!: Nulla marketinggel, mint tudjuk lehetetlen sikert elérni. A kritkusok eléggé dicsérték a filmet, én is ebből az okból kifolyólag néztem meg. Ugye a készítési költség elég sok volt, 60 millió dollár, ezzel szembe a film eddig világszerte összesen 50-et hozott. Egyértelmű, hogy a mozi e film esetében csak afféle "próba-idő", ugyanis így is összeszednek egy kis pénzt, de a film tipikusan olyan alkotás, ami majd DVD-n fog sikert aratni. (Amerikában már meg is tette, október közepén robbantott a DVD-kiadás) A film hasonló a Doctor Parnassus-hoz, csak kicsit városiasabb környezetbe varázsolja az elvontságot, ezért véltem felfedezni azt a párhuzamot a kettő között (A Parnassus-film is DVD-n aratott igazi sikert)
Elvontság: A képregény-műfaj, ami egyre inkább kezdi behálózni a mozikat nagyon elterjed, de egyet biztosan lehet állítani ezekről a filmekről: tipikus popcornfilmek, jobbak vagy rosszabbak, de nem elvontak csak lövöldözés, egy-két szuperhős meg talán egy szerelmi szál. Itt másképp van, mint a többiben. A viszonylag jó alakítások közepette keveredik a valóság és a játékok világa, de úgy, hogy az egész összerakása parádés. Végig leköti a nézőt a film, igaz, hogy vannak benne teljesen értelmetlen jelenetek, de talán ez adja a varázsát, ettől nem lesz unalmas a műfaj.
Nintendooo: A virtuális világból kapunk egy kis izelítőt, főleg a Nintendo kap nagyobb szerepet az alkotásban, már a film elején lebegő Universal logó is így tekinthető meg. A történet is humoros, a főszereplő Scott Pilgrim-nek le kell győznie új, haja színét másfél hetente változtató csajának exeit, akik között humorosabbnál humorosabb karakterek szerepelnek. Ezzel egyszerre egy zúzós gitárversenyen is részt vesznek, ám de mondanom sem kell, a két szál gyakran összeér.
Összességében azt kell mondanom, hogy a Scott Pilgrim körülbelül a Ha/ver-rel van egy szinten komolyságban, és majdnem minőségben is eléri a Nicholas Cage-produkciót! Ajánlom mindenkinek, aki képes egy kicsit kikapcsolni az agyát!
10/8,5
Vladek: Tavaly láttunk egy képregényfilmet, amiért oda voltunk idétlen története miatt, ez a Ha/Ver, most utólérte egy másik alkotást, de hajszállal még meg is előzte. Ez a Scott Pilgrim.
Történet
Ahogy mondtam, a történet maga egy agymenés. Scott Pilgrim felszedi a legújabb csajt Torontóban, akiről kiderül, hogy egy prosti volt elöző városában. Ramona hét gonosz exe elkezdi üldözni Scott Pilgrimet, akikkel neki meg kell küzdeniük. Ez az egész csak a 27. percben jön le, de onnantól kezdve olyan agymenés. Szerencsére szándékosan. Ugyebár két szállon fut a sztori, de valamilyen szinten folyamatosan érintik egymást. Az ahogy Scott Pilgrim szerelmi élete milyen, és hogy Ramoná milyen, azaz a Hét gonosz X támadásai. Egyszerüen 110 percig úgy leköt, hogyha WC-re is kéne mennie az embernek inkább visszatartaná, minthogy lemaragyon akármiről is.
Alakítások
Micheal Cera, mint Scott Pilgrim, lehet nem a legjobb választás volt. Micheal Cera az elején úgy viselkedik, mint egy szerencséten, igaz lehet az is, de még a hangján is irritálóan lehet érezni. Aztán késöbb vagy megszokjuk, de azt is észrevesszük, hogy egyre keményebb, amit mondjuk egész jól megoldottak, ha így nézzük. A hangját leszámítva hitelesen alakít. Akiért én igazán oda voltam az Mary Elisabeth Windstead, azaz Ramona. Őt már a Die Hard 4-ből mint McClain lányát ismerhettük, persze az egy teljesen más szerep. Mary Elisabeth Windstead hangja seholse irritáló, végig jól játszik, és még nem is rossz csaj. A szinészgárda többi tagja, mind elfogadható.
Látvány
Hihetetlen, hogy voltaképpen egy vígjátékban ennyi színes effekt van, de van, nem is kicsi. Természetesen mind ez a harcoknál van, ahol minden konkrétan egy látvány orgazmus. Külön lenyűgöző, hogy minden harcnál ezeket az effekteket máshogy használták. Gördeszkáztak több száz méteres korlátról lefele, basszusgitár párbajoztak, kardoztak, vagy egyszerüen csak kiütötték egymásból a szuszt is, de mind ezt gyönyörű környezetben.
Összeségében + Zene
Akarok külön reklámot csinálni a zenének, ugyanis Becknek, meg a Metricnek nagyon jó számaik vannak amiket kiválasztottak, és feldolgoztak. Szerintem még a filmalbumot is érdemes meghallgatni.
Összeségében tehát a Scott Pilgrim a világ ellen története nagyon nagy baromság, de tökéletes, az alakítások elfogadhatóak, a látvány pedig eszméletlen, plusz a zene is ugyancsak jó. Egy nézést mindenképp megér, de Én ha átirhatnám az elöző évi toplistámat ezt tenném 3-nak és a Kick/Ass-t 4-nek. Annyira motivált, hogy mikor hazaértem letöltöttem megint, és megnéztem azokat a jeleneteket amiket imádtam, talán nálatok is eléri ezt.:)
10/10
Siegler:
Kisértetiesen hasonlítottak az előzményei ennek a filmnek számomra, a tavalyi Doctor Parnasusséra, hiszen ez is látszólag hasonló stílus, nem kavart nagy port a mozikban, de a kritikusok nagyon dicsérték, én pedig eszméletlenül vártam. Ahogy a tavalyi filmnél is, itt is nehezen férköztem hozzá a filmhez, ezek után evidens volt, hogy hatalmas elvárásoknak kell megfelelnie, hiszen azt hittem, hogy nagyon fog hasonlítani a Doctor Parnassusra. A küllönbség az, hogy amíg a Terry Gilliam mesterműve egy mély film, sok mondanivalóval és csak látszólag teljesen értelmetlen, ez a Scott Pilgrim egy butyuta baromság.
Csakhogy ez nálam nem mindig jelenti azt, hogy nem élvezem, azonban a film első felében nem történik semmi, unalmas és humortalan párbeszédek ezreit hallhatjuk, elég unalmas karakterekkel és valahogy a sok vágáshoz sem szokunk (én legalábbis nehezen szoktam) hozzá. És akkor megcsillan a remény, megérkezik a titokzatos és hátborzongató Ramona, akit Mary Elizabeth Winstead remekül alakít, persze addigra már világos lesz szerintem mindenkinek, hogy az Ítélet: A család című zseniális sorozatban feltűnt Michael Ceránál jobbat nem találhattak volna főszereplőnek.
És akkor beindul az akció, amiben az elképesztően buta ex-pasik elleni harcok nagyon ötletesek és viccesek, főleg a nem normális ellenfeleknek köszönhetően, akik nagyon feldobják a filmet, és ezeknek a jeleneteknek már jól állnak, a gagyi beszélgetések és az ezernyi vágás, nemúgy, mint a zavaróan rossz számítógépes látvány, amit az oldal egyik designere (Kecske) is megtudna csinálni. Megérkezik a főgonosz, aki már egy fokkal okosabb és elegánsabb, mint a többi ex-pasi, ráadásul Nelson Franklin szárnyal a szerepben és jön egy nagyon rossz "Boss-Fight", de alapvetően a második része a filmnek rettentően jó, csak az a baj, hogy egy percre sem dörzsölhetjük meg a szemünket, mert nincs megállás, szóval nagyon idegesítő, hogy az első felében a filmnek nincs semmi, a másodikban meg minden, kicsit jobban meg lehetett volna oldani a lassú és gyors jelenetek váltogatásait.
A Scott Pilgrim a Világ ellen számomra csak egy egyszer nézős mozi, egyáltalán nem tetszett annyira, mint amennyira dícsérik, de azért sokaknak ajánlom, akik szeretik ezt a műfajt, mert elég jól el lehet rajta röhögcsélni és szórakozni.
10/7,5
|