Párbajok : Pixar Animation Studios vs. DreamWorks Animation SKG. |
Pixar Animation Studios vs. DreamWorks Animation SKG.
2011.06.16. 23:22
1. Történet
Kezdjük a legfontosabb tényezővel a filmeknél, a történetnél. Itt ég és föld különbség van a stúdiók között. Az Pixar rendre, jobbnál jobb történetekkel áll elő és mindig tud valami csavart vinni a filmekbe és általában valami értelme is van a filmjeiknek. Ezzel ellentétben a DW sokkal inkább az értelmetlen butaságokra megy rá (Ez alól kivétel az Így Neveld A Sárkányod ami szerethető, csöppet sem bugyuta film lett), ami a gyereknek kétségtelenül viccesen hat, de értelmét nincs sok értelme keresni. Így az első pont egyértelműen a Pixarnak jár.
Az állás: Pixar – DreamWorks 1-0
2. Humor
Ez nem feltétlenül olyan lényeges a filmeknél, de mivel legfőbbképpen gyerekeknek szóló filmekről van szó, ezért-e felett sem mehetünk el szó nélkül. És ebben, mint ahogy már említettem a DW verhetetlen, hiszen helyenként zseniális poénokat lehet hallani (Shrek, Shrek 2). Bár a Pixar filmjein is lehet helyenként kacagni, azért a Pixar nem feltétlenül a humorra épít. Egyértelmű tehát hogy ez a pont a DW-t illeti.
Az állás: Pixar – DreamWorks: 1-1
3. Bevétel
Ez egy érdekes összehasonlítás. Ugyanis több részre lehet bontani:
Ha az elmúlt néhány évet nézzük, akkor Pixar győzelem. Hiszen tavaly a világ legsikeresebb filmje volt a Toy-Story 3., 2 éve pedig csak a Jégkorszak 3 verte bevételben a Fel!-t de a Jégkorszak ugyebár nem DW. De mivel mindkét stúdió sokkal veretesebb múltra tekint vissza ezért ez a forma elvetve.
Ha csak a hazai (stúdióknak hazai, tehát amerikai) bevételt nézzük akkor is Pixar győzelem, hiszen az anyaföldön szinte minden évben sikeresebbek a Pixar-filmek. De miért is szarnánk le a világ fennmaradó 95%-át? Tehát ez is egy csírájában elfojtott ötlet.
Ha viszont a stúdiók összbevételét nézzük akkor a DW nyerne, de csak amiatt mert évente több filmjük jelenik meg, míg a Pixar évi egy filmet számlál. Így ez nem lenne igazságos, tehát ezt a formát is elvetjük.
Marad a végső: A világbevétel, de nem csak az utóbbi néhány évre, hanem visszamenőleg, a stúdiók alapításáig. Ebben pedig az elmúlt két évet leszámítva toronymagasan a DW a nyertes. Mert, bár mint már említettem, Amerikát uralja a Pixar a tengerentúlon verhetetlen a DW.
Így hosszadalmas huzavona után ezt a fordulót is a DW nyeri.
Az állás: Pixar – DreamWorks: 1-2
4. Díjak
Ez a legegyértelműbb kategória az összes közül. Ugyanis a Pixar az aktuális filmjével rendre elhozza a legjobb animációs filmnek járó Golden Globe-ot, BAFTA-t, Oscar-t, hogy csak a legfontosabb díjakat említsem. Sőt, a Pixar-filmeket általában a zenéjük miatt is szokták jelölni. Az utóbbi kettő a Fel! és a Toy Story 3 meg is kapta! Ez a kategória tehát nem lehet másé csak a Pixar-é.
Az állás: Pixar – DreamWorks 2-2
5. Fogadtatás-Közönség
Ha a civil közönségről van szó… Akkor nincs túl sok különbség, mindkét stúdió új filmjeit óriási „tömeghisztéria” kíséri. Talán mivel a DW több filmet gyárt ezért ott több lehetőség van az emberek tetszésének elnyerésére. Így bár csak egy arasszal, de ez a pont ismét a DW-t illeti.
Az állás: Pixar – DreamWorks 2-3
6. Fogadtatás-Kritikusok
Viszont a hivatásos kritikusok… Itt megint hatalmas a különbség. Míg a DW filmjeiről gyakran lehet olvasni negatív kritikákat (Shrek3 és 4 amivel valljuk be tényleg elcseszték azt a zseniálisan felépített sorozatot…), addig bevallom én még Pixar-filmről negatív kritikát eddig SOHA NEM olvastam. Még a Toy Story 3. részénél se (pedig a harmadik részeknél már szokott gond lenni a kritikákkal… pl.: Shrek, Karib-Tenger Kalózai…). A folytatásokra példaképpen idéznék egy TS 3 kritikából: „Ha egy film címe után egy szám következik, a legtöbbünk gyanakodva ül be a moziba - a Toy Story 3 szerencsére az első percekben eloszlatja a kételyeket”. Ha ez nem lenne elég akkor elmondanám, hogy a Fel!-ről még Fáy Miklós is pozitív kritikát írt „a Fel! olyan film, amit látni kell”. Márpedig aki ismeri Fáy Miklóst az tudja, hogy ez mekkora dicséret. Még két kritika és elég ebből a kategóriából. Fel!: „Kinek ajánljuk? – Mindenkinek”; Wall-E: „Kinek ajánljuk? – Három év felett minden korosztálynak”. Szóval ez ismét egy óriási Pixar-pont.
Az állás: Pixar – DreamWorks: 3-3
7. Mondanivaló
Mert ugyebár gyerekekről van szó és a gyerekek nevelése fontos. Mint már említettem a Pixar-fimeknek mindig van egy kis értelme (és ebből fakadólag mondanivalója is van!), addig a DW az értelmetlen butaságokra esküszik, de hát ők tudják… Ez a pont így a Pixar-é.
Az állás: Pixar – DreamWorks 4-3
8. Stáb
Mert egy filmnek a minőségéhez az is hozzátartozik, hogy a készítők milyen viszonyban vannak egymással (ismerik-e egymást, vagy ott találkoznak először. utáljűk-e egymást vagy imádják STB.) . Sokadik kategória, ahol hatalmas a Pixar előnye. Hiszen ott már szinte családias hangulat uralkodik a stúdión belül. Van öt ember a stúdión belül, akiknek szinte az összes filmhez közük van (Andrew Stanton, Pete Docter, John Lasseter, Lee Unkrich, Brad Bird). A túloldalt egy olyan arányt tudnak felmutatni, hogy a Shrek négy különböző részét, három különböző ember rendezte… Ismét egy hatalmas Pixar pont.
Az állás: Pixar – DreamWorks 5-3
9. Korszakalkotás
A stúdiók életében ez is egy fontos pont lehet. Emlékszünk a Pixar első filmjére? Ugye igen! (Toy Story). Hogy az az első teljesen számítógéppel készített animációs film. Hogy máig a gyerekek egyik kedvence. Hogy még ma is sokat beszélnek róla. És emlékszünk a DW első filmjére? Megnéztem… Egyiptom Hercege… A második? El Dorado… Ugye hogy szinte senki nem emlékszik rájuk (Tisztelet a kivételnek!)… Az első filmjük, ami nyomot hagyott az emberekben, az a Shrek amire három évet kellett várni. Természetesen ezt a pontot is a Pixar kapja.
Az állás: Pixar – DreamWorks: 6-3
10.Mozihír kritikák átlaga!!!:D
Csak hogy kereken 10 kategória legyen, és hogy egy kis poén is legyen az egészben:D
Ide nem is írok semmit. Beszéljenek a számok.
Pixar: 8,83!
DreamWorks: 8
A VÉGEREDMÉNY TEHÁT!!!!!!!!!!
PIXAR – DREAMWORKS 7-3
|