Hírek : Karácsony Artúr - kritika. |
Karácsony Artúr - kritika.
A 2011-es év utolsó animációs filmjéről írt kritikánk.
Karácsony Artúr (angol-amerikai animációs film, 97 perc, 2011)
BEN
Egy újabb karácsonyi film…
Annyi karácsonyi baromságot kapunk, szinte minden évben, hogy az hihetetlen… Az eddigi egyetlen hatalmas telitalálat karácsonyi film terén az „Igazából Szerelem” volt, de könyörgöm, azóta eltelt 9 év! Ennyi idő alatt elárasztottak minket rengeteg szeméttel, és csak nagyon ritkán találtunk egy-két nézhető alkotást, ami ezzel a témakörrel foglalkozott. 2011-ben a Sony filmes csoportja gondolt egyet, és készített egy egész estés, animációs filmet, ami szenteste játszódik, és egy elveszett ajándékról szól. Az első kritikák és a nézői vélemények szerint jól gondolkodtak a Sonynál…Ami nem véletlen, hiszen remek alapötlettel dolgozhattak. Peter Baynham, aki eddig Sacha Baron Cohen filmjeinek a forgatókönyvével jeleskedett, ugyanis vállalható forgatókönyvet hozott össze, Sarah Smith-el közösen. Már önmagában az alapötlet is remek tehát, és e köré az ötlet köré Sarah Smith olyan filmet rendezett, hogy arra nehéz szavakat találni.
És tényleg nehéz…
Az alapötlet egy elveszett ajándékról szól… A szentesti sikeres akciót követően nagy az öröm az Északi-sarkon. Mígnem a takarítómanó észreveszi, hogy egy ajándék a hajón maradt… Jön a probléma, képbe kerülnek a főszereplők, és beindul egy olyan film, amit tényleg ritkán lát az ember. Megjelenik a Télapó, aki egyből indulni akar, hogy leszállítsa az ajándékot. Megjelenik a Télapó nagyobbik fia Steve, aki lebeszéli az apját erről a kalandról, mondván, hogy a 2 milliárd másik gyerekhez képest, ez az egy, semmit nem jelent. Megjelenik a Télapó kisebbik fia Artúr, aki ezt nem képes elfogadni, és ha Steve és az apja nem segítenek, hát akkor ő egyedül leszállítja az ajándékot. Természetesen segítőtársat kap nagypapája, a már rég kiöregedett mikulás, Téltata személyében, a szintén kiöregedett rénszarvas, valamint egy mindenre elszánt, kelekótya, csomagolómanó személyében. És ekkor indul a nagy kaland, ami nem végződhet máshogy, csak egyféleképpen. Az csak ráadás, hogy közben az összes kontinensre eljutnak, és körbeutazzák a földet.
A Télapó is GPS-t használ…
A történetben természetesen nem kell hatalmas meglepetésre számítani, eget rengető, drámába illő fordulatot sem kell várni. Ugyanakkor készüljetek fel egy hatalmas röhögésre! Hiszen a film remek elemekkel dolgozik. Ilyen pl. a télapó űrhajója, és a manók GPS-e. A film elején a manók ajándékátadási jelenete is zseniális, egy akciófilm is megirigyelhetné azt a kommandós készültséget, amivel a manók és a Télapó rendelkeznek. És rengeteg, szuper elemet használja a rendező, remekül összevágva, ami helyenként írtó vicces jelenetekbe torkollik.
És végül… minden a helyére kerül.
Minden. Az ajándékok, az emberek, a télapók (a film végére négy is lesz). Tényleg nehéz írni a filmről, hiszen egy szóval el lehet intézni az egészet, de akkor az egész írásnak nem lenne értelme… Fontos megemlíteni a szereplőket, hiszen zseniálisak a karakterek. És ebben rejlik az elsődleges humorforrás. Az, hogy a két igazi főszereplőt remekül kidolgozták. Artúr a szokásos kelekótya, butuska, de céltudatos és igazán szerethető kisfiú. Míg nagyapja a tipikus zsémbes, vén, de legbelül ugyanolyan szerető, érző ember. És nem mellesleg hatalmas poénjai vannak… De ott van még a Télapó-címre pályázó, igencsak nagyképű, önimádó Steve, és a filmhez elengedhetetlen Télapó. Ez tehát a fő humor- és élményforrás, a remekül megírt karakterek. A másik humorforrás, mint említettem azok a remekül kihasznált elemek. Míg a másik fő élményforrás a zene: gyönyörű szép, lágy dallamok. Ha kell pörgős zene. És természetesen az elengedhetetlen karácsonyi klasszikusok. Nem szabad szó nélkül elmenni a látvány mellet sem: borzasztó szépek az animációk. A télapó űrhajója, az Északi-sark, és az összes helyszín gyönyörűen van meganimálva és kidolgozva. De a legfontosabb mind közül, hogy a filmnek mondanivalója is van, és úgy tud szórakoztatni, hogy mégsem mászol a falra a baromságaitól.
Összességében az egyértelmű, hogy a Karácsony Artúr az év legjobb animációs filmje, és minden idők legjobb karácsonyi filmje (mint már említettem, az Igazából Szerelemmel karöltve). De mivel az én véleményemet olvassátok, ezért igenis leírom. Szerintem EZ MINDEN IDŐK LEGJOBB ANIMÁCIÓS FILMJE. Hatalmas Pixar-rajongó vagyok, és nem hittem, hogy valaha beismerem majd, hogy láttam a Wall-E-nél jobb animációs filmet. De most kénytelen vagyok beismerni, mert ilyen jó animációs filmet még soha nem láttam. Nem vígjáték, nem dráma, nem akciófilm, nem sci-fi, hanem minden kategóriának, egy roppant érdekes, de kétségkívül fenomenális, meganimált egyvelege. Kicsiknek, közepeseknek, nagyoknak bármikor remek szórakozást nyújt és élvezhető. Karácsonykor pedig mindenkinek KÖTELEZŐ!
Kiknek ajánljuk?
-MINDENKINEK!
10/10
|